Aby przedużyć blask przedmiotów po profesjonalnej konserwacji warto regularnie myć je w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń, przy użyciu miękkiej gąbki. Jest to najszybsza i najłatwiejsza metoda dla obiektów, które zaczynają żółknąć wskutek działania tlenu.
Jeśli jednak przedmiot był pozostawiony bez ingerencji przez dłuższy czas, osadzające się na nim siarczki, powodujące w pierwszej kolejności zażółcenia, można usunąć przy użyciu następujących sposobów:

1. ELEKTROLIZA

To zanurzenie przedmiotu w ciepłej solance, w naczyniu wyłożonym folią aluminiową. Naczynie dobieramy wielkością do przedmiotu, który powinien być zanurzony w całości. Folią wyklejamy zarówno dno, jak i ścianki naczynia. Woda powinna byc bardzo ciepła, a soli nie żałujemy, wsypujemy kilka łyżek.
W takiej kąpieli przedmiot nie powinien przebywać dłużej niż 10 minut. Następnie należy go bardzo dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą, a potem osuszyć delikatną szmatką lub papierowym ręcznikiem, lekko pocierając tak, aby na szmatce pozostały ewentualne zabrudzenia, które nie zniwelowały się w kąpieli,

2. DURAGLIT, INACZEJ SILVO – DLA MOCNIEJ ZABRUDZONYCH POWIERZCHNI

To profesjonalny środek konserwatorski w postaci rulonu z waty nasączonej odpowiednim środkiem, na bazie amoniaku. Czyszczenie wykonuje się w rękawiczkach. Środek jest lotny, zatem po pobraniu kawałeczka do czyszczenia ( mniej więcej na 1 / 1,5 cm), pudełeczko z rulonem należy zamykać.
Pobranym wacikiem przecieramy przedmiot aż wacik poczernieje i zrobi się suchy - jest bardziej wydajny niżby się wydawało.
Po wyczyszczeniu całego przedmiotu zmywamy go ręcznikiem papierowym mocno nasączonym benzyną ekstrakcyjną.
Następnie myjemy przedmiot w płynie do mycia naczyń i osuszamy.
Środek ten można nabyć w sklepie internetowym http://www.art-konserwacja.pl.

3. PRODUKTY MARKI HAGHERTY

Marka Hagherty jest przeznaczona do czyszczenia sreber w warunkach domowych i utrzymania w dobrym stanie sreber już po profesjonalnej konserwacji. Produkty do nabycia na stronie: http://hagertycare.pl. Są to różnego rodzaju nasączone płynem ściereczki i mikstury. W ofercie firmy znajdują się także pasty, których stosowania nie zalecamy. Jest je bardzo trudno usunąć z zakamarków przedmiotów. Z biegiem lat pozostawione w zagłębieniach drobinki past przyczyniaja się do korodowania blachy srebrnej.

Przewiń do góry okna