Cukiernica klasycystyczna, Litwa

POLITYKA COOKIES

Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookie. Przeczytaj więcej

Cart  

Brak produktów

Razem

Koszyk Realizuj zamówienie

Nr Ref.   513
Srebro próby 12 łut, kute, odlewane, cyzelowane, częściowo złocone.
Cechowana znakiem niezidentyfikowanego złotnika o inicjałach UBK posługującego się rosyjskim alfabetem, a także cyfrowym znakiem próby srebra.
Wymiary:   13.70 x 20.00 x 10.70 cm
Waga:   553.00 g
Obiekt sprzedany

Dodaj do listy życzeń

 • Zapytaj o szczegóły
  • Wyślij do znajomego

   Cukiernica klasycystyczna, Litwa

   Cukiernica klasycystyczna, Litwa, 1800

   Odbiorca:

   * Pola wymagane

   Anuluj

  • Zapytaj o tę pracę

  Opis:

  Cukiernica w formie owalnej, gładkiej miski wyposażonej w dwoje taśmowych, łamanych, wyniesionych uszu. Naczynie nakryte zdejmowaną pokrywką. Pokrywka w dolnej części z uskokiem, w górnej silnie wysklepiona, nakryta sterczyną w kształcie żołędzia spoczywającego na rozecie z podłużnych liści. Wnętrze naczynia oraz wnętrze pokrywki złocone.

  Na litewskie pochodzenie przedmiotu wskazuje zarówno forma naczynia jak i sposób jego oznakowania, gdzie cyfrowemu wyrażeniu próby srebra 12 łut towarzyszy cecha inicjałowa złotnika zapisana w rosyjskim alfabecie. Przedmioty tak cechowane, wykonane u schyłku XVIII wieku i w pierwszej połowie XIX wieku spotykamy w Wilnie i Grodnie. Niemal jednakowa cukiernica wykonana w warsztacie Ludwika Rohr'a znajduje się w jednej z ważniejszych kolekcji sreber litewskich, której katalog wydało w 2014 roku Muzeum Narodowe Litwy.

  Stan zachowania: Bardzo dobry. Sterczyna delikatnie wgięta do wewnątrz, od spodu pokrywy ze śladem naprawy i z wzmocnieniem w postaci metalowej obręczy.

  Literatura: T. Šėma.,Zigfrido Jankausko lituanistinių sidabro dirbinių rinkinys, Lietuvos nacionalinis muziejus, Wilno 2014, s. 110
  Cukiernica klasycystyczna, Litwa Cukiernica w formie owalnej, gładkiej miski wyposażonej w dwoje taśmowych, łamanych, wyniesionych uszu. Naczynie nakryte zdejmowaną pokrywką. Pokrywka w dolnej części z uskokiem, w górnej silnie wysklepiona, nakryta sterczyną w kształcie żołędzia spoczywającego na rozecie z podłużnych liści. Wnętrze naczynia oraz wnętrze pokrywki złocone.<br /><br />Na litewskie pochodzenie przedmiotu wskazuje zarówno forma naczynia jak i sposób jego oznakowania, gdzie cyfrowemu wyrażeniu próby srebra 12 łut towarzyszy cecha inicjałowa złotnika zapisana w rosyjskim alfabecie. Przedmioty tak cechowane, wykonane u schyłku XVIII wieku i w pierwszej połowie XIX wieku spotykamy w Wilnie i Grodnie. Niemal jednakowa cukiernica wykonana w warsztacie Ludwika Rohr'a znajduje się w jednej z ważniejszych kolekcji sreber litewskich, której katalog wydało w 2014 roku Muzeum Narodowe Litwy.<br /><br />Stan zachowania: Bardzo dobry. Sterczyna delikatnie wgięta do wewnątrz, od spodu pokrywy ze śladem naprawy i z wzmocnieniem w postaci metalowej obręczy.<br /><br />Literatura: T. Šėma.,Zigfrido <em>Jankausko lituanistinių sidabro dirbinių rinkinys, Lietuvos nacionalinis muziejus</em>, Wilno 2014, s. 110
  0 PLN

  Zobacz stopkę