Samuel Gotthelf Schmit (Schmidt), Klasycystyczny kubek srebrny, Warszawa

POLITYKA COOKIES

Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookie. Przeczytaj więcej

Cart  

Brak produktów

Razem

Koszyk Realizuj zamówienie

Samuel Gotthelf Schmit (Schmidt), akt. ok. 1790 - ok. 1827
Nr Ref.   539
Srebro próby 12 łut
Sygnowany cechą warsztatową złotnika oraz cyfrowym znakiem próby srebra.
Wymiary:   5.80 x 6.30 x 4.70 cm
Waga:   47.00 g
Obiekt sprzedany

Dodaj do listy życzeń

 • Zapytaj o szczegóły
  • Wyślij do znajomego

   Klasycystyczny kubek srebrny, Warszawa

   Klasycystyczny kubek srebrny, Warszawa, ok. 1800

   Samuel Gotthelf Schmit (Schmidt)

   Odbiorca:

   * Pola wymagane

   Anuluj

  • Zapytaj o tę pracę

  Opis:

  Kubek walcowaty, w dolnej części z niewielkim wybrzuszeniem, w górnej z lekkim wgłębieniem. Brzeg nieznacznie wywinięty, profilowany. Ucho lekko wyniesione, łamane, w dolnej partii esowato wywinięte.

  O złotniku:
  Samuel Gotthelf Schmit urodził się ok. 1752 roku w Petersburgu, zmarł w Warszawie w roku 1827. Prawdopobnie jeszcze za życia Marcina Holkego rozpoczął pracę czeladnika w jego warsztacie. Po smierci mistrza poslubił wdowe po nim Mariannę.

  Początki jego zawodowej działalności datuje się na schyłek XVIII wieku, a jego wyroby z tego okresu posiadają proste, klasycystyczne formy i są pozbawione elementów dekoracyjnych w postaci ornamentów czy figur. W tym wczesnym okresie stosował znak inicjałowy z liter S.G.S w polu trójlistnym. W późniejszym okresie pojawia się znak imienny S. Schmit z dopiskiem w Warszawie, a także znak warsztatowy w wyobrażeniem zwróconego w lewo, biegnącego konika.

  Stan zachowania:
  Bardzo dobry.

  Literatura:
  R. Bobrow, Warszawscy złotnicy, jubilerzy, grawerzy i kupcy wyrobów kruszcowych w XIX wieku, Warszawa 2018, s. 252-253.
  H. Lileyko, Srebra warszawskie w zbiorach Muzeum Historycznego m. st. Warszawy, Warszawa 1979, s. 32. 70, 97.
  M. Gradowski, Znaki na srebrze, Znaki miejskie i państwowe używane na terenie Polski w jej obecnych granicach, Warszawa 2010, s.290-293.

  Klasycystyczny kubek srebrny, Warszawa Kubek walcowaty, w dolnej części z niewielkim wybrzuszeniem, w górnej z lekkim wgłębieniem. Brzeg nieznacznie wywinięty, profilowany. Ucho lekko wyniesione, łamane, w dolnej partii esowato wywinięte.<br /><br />O złotniku:<br /><strong>Samuel Gotthelf Schmit</strong> urodził się ok. 1752 roku w Petersburgu, zmarł w Warszawie w roku 1827. Prawdopobnie jeszcze za życia Marcina Holkego rozpoczął pracę czeladnika w jego warsztacie. Po smierci mistrza poslubił wdowe po nim Mariannę.<br /><br />Początki jego zawodowej działalności datuje się na schyłek XVIII wieku, a jego wyroby z tego okresu posiadają proste, klasycystyczne formy i są pozbawione elementów dekoracyjnych w postaci ornamentów czy figur. W tym wczesnym okresie stosował znak inicjałowy z liter S.G.S w polu trójlistnym. W późniejszym okresie pojawia się znak imienny S. Schmit z dopiskiem w Warszawie, a także znak warsztatowy w wyobrażeniem zwróconego w lewo, biegnącego konika.<br /><br />Stan zachowania:<br />Bardzo dobry.<br /><br />Literatura:<br />R. Bobrow, <em>Warszawscy złotnicy, jubilerzy, grawerzy i kupcy wyrobów kruszcowych w XIX wieku</em>, Warszawa 2018, s. 252-253.<br />H. Lileyko, <em>Srebra warszawskie w zbiorach Muzeum Historycznego m. st. Warszawy,</em> Warszawa 1979, s. 32. 70, 97.<br />M. Gradowski, <em>Znaki na srebrze, Znaki miejskie i państwowe używane na terenie Polski w jej obecnych granicach</em>, Warszawa 2010, s.290-293.<br /><br />
  0 PLN

  Zobacz stopkę