Moritz Stumpf & Sohn, Patera na owoce, łakocie, Gdańsk

POLITYKA COOKIES

Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookie. Przeczytaj więcej

Cart  

Brak produktów

Razem

Koszyk Realizuj zamówienie

Moritz Stumpf & Sohn, akt. 1804 - 1945
Nr Ref.   529
Srebro próby 800, odlewane, sztancowane.
Puncowana państwowymi znakami Niemiec – półksiężycem dla wyrobów srebrnych i koroną Rzeszy wraz z cyfrowym znakiem próby srebra. Widoczny także niezidentyfikowany znak w postaci litery P - najpewniej producenta przedmiotu i znak renomowanej gdańskiej firmy złotniczej i kupieckiej rodziny Stumpf'ów.
Wymiary:   6.80 x 35.20 x 28.20 cm
Waga:   580.00 g
Obiekt sprzedany

Dodaj do listy życzeń

 • Zapytaj o szczegóły
  • Wyślij do znajomego

   Patera na owoce, łakocie, Gdańsk

   Patera na owoce, łakocie, Gdańsk, ok. 1910

   Moritz Stumpf & Sohn

   Odbiorca:

   * Pola wymagane

   Anuluj

  • Zapytaj o tę pracę

  Opis:

  Patera w kształcie sercowatego liścia wsparta na trzech wywiniętych nogach dekorowanych kogucimi grzebieniami, motywem ażurowej siatki i kwiatków niezapominajki. Lustro naczynia gładkie. Nieregularny szeroki kołnierz zdobiony kompozycją z ornamentu muszlowego, ażurowej siatki, kogucich grzebieni i rocaille'ów tworzących pola opracowane na kształt plastra miodu. Na dłuższej osi patery z jednej strony kartusz na monogram wiązany z liter E.Z., okolony siatką i bukietem róż. Z drugiej strony kartusz wypełniony kompozycją kwiatową.

  Na uwagę zasługuje firma złotnicza, której znak znajdujemy na przedmiocie. Historia manufaktury Moritz Stumpf & Sohn sięga 1804 roku, kiedy swój warsztat złotniczy otworzył nestor rodu, Carl (zm. 1830). Firma przechodziła z ojca na syna przez cztery pokolenia. Po Carlu prowadzili ją i rozwijali Carl Moritz (zm. 1894), którego zaangażowanie przekształciło warsztat w manufakturę, jego synowie Albert Moritz (zm. 1895) i Karl Richard (zm. 1892), a następnie syn Alberta Moritza – Erich Albert Moritz (zm. 1943).

  Firma swoją siedzibę, a w późniejszym okresie także sklep, miała przy ulicy Złotników (Goldschmiedegasse ). W 1862 roku doczekała się chwalebnego tytułu królewskiej nadwornej firmy jubilerskiej. W 1865 roku drugi z synów Moritza, Karl Richard otworzył, również przy ulicy Złotników drugi sklep firmowy, w którym oferowano przystępniejsze cenowo wyroby z alpaki.

  Z początkiem XX wieku kolejny sklep powstał przy ulicy Długiej, krótko potem kolejne filie otwarto w Sopocie i Wrzeszczu. Niewątpliwie do tak prężnego rozwoju przyczyniły się inwestycje w stalowe maszyny do sztancowania blachy srebrnej, co znacząco zwiększyło produkcję, przeniesioną z ulicy Złotników na Długą. Z czasem firma, obok produkcji własnej, która zawsze stała na wysokim poziomie, zaczęła skupować i oferować opatrzone swoim stemplem wyroby dużych południowo-niemieckich i bremeńskich firm złotniczych.

  Kres istnieniu firmy Moritz Stumpf & Sohn przyniosła wojna. W 1938 roku nadzór nad nią przejęły władze hitlerowskie. Manufaktura i sklep przestały istnieć w 1945 roku.

  Wyroby firmy można oglądać w kolekcjach gdańskiego Muzeum Narodowego, Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, a także w Narodowym Muzeum Morskim.

  Żródło:
  Mirosław Gliński, https://www.gedanopedia.pl/

  Stan zachowania:
  Bardzo dobry.

  Patera na owoce, łakocie, Gdańsk <p>Patera w kształcie sercowatego liścia wsparta na trzech wywiniętych nogach dekorowanych kogucimi grzebieniami, motywem ażurowej siatki i kwiatków niezapominajki. Lustro naczynia gładkie. Nieregularny szeroki kołnierz zdobiony kompozycją z ornamentu muszlowego, ażurowej siatki, kogucich grzebieni i rocaille'ów tworzących pola opracowane na kształt plastra miodu. Na dłuższej osi patery z jednej strony kartusz na monogram wiązany z liter <em>E.Z</em>., okolony siatką i bukietem róż. Z drugiej strony kartusz wypełniony kompozycją kwiatową.<br /><br />Na uwagę zasługuje firma złotnicza, której znak znajdujemy na przedmiocie. Historia manufaktury <strong>Moritz Stumpf & Sohn</strong> sięga 1804 roku, kiedy swój warsztat złotniczy otworzył nestor rodu, Carl (zm. 1830). Firma przechodziła z ojca na syna przez cztery pokolenia. Po Carlu prowadzili ją i rozwijali Carl Moritz (zm. 1894), którego zaangażowanie przekształciło warsztat w manufakturę, jego synowie Albert Moritz (zm. 1895) i Karl Richard (zm. 1892), a następnie syn Alberta Moritza – Erich Albert Moritz (zm. 1943).<br /><br />Firma swoją siedzibę, a w późniejszym okresie także sklep, miała przy ulicy Złotników (Goldschmiedegasse ). W 1862 roku doczekała się chwalebnego tytułu królewskiej nadwornej firmy jubilerskiej. W 1865 roku drugi z synów Moritza, Karl Richard otworzył, również przy ulicy Złotników drugi sklep firmowy, w którym oferowano przystępniejsze cenowo wyroby z alpaki.<br /><br />Z początkiem XX wieku kolejny sklep powstał przy ulicy Długiej, krótko potem kolejne filie otwarto w Sopocie i Wrzeszczu. Niewątpliwie do tak prężnego rozwoju przyczyniły się inwestycje w stalowe maszyny do sztancowania blachy srebrnej, co znacząco zwiększyło produkcję, przeniesioną z ulicy Złotników na Długą. Z czasem firma, obok produkcji własnej, która zawsze stała na wysokim poziomie, zaczęła skupować i oferować opatrzone swoim stemplem wyroby dużych południowo-niemieckich i bremeńskich firm złotniczych.<br /><br />Kres istnieniu firmy Moritz Stumpf & Sohn przyniosła wojna. W 1938 roku nadzór nad nią przejęły władze hitlerowskie. Manufaktura i sklep przestały istnieć w 1945 roku.<br /><br />Wyroby firmy można oglądać w kolekcjach gdańskiego Muzeum Narodowego, Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, a także w Narodowym Muzeum Morskim.<br /><br />Żródło:<br />Mirosław Gliński, https://www.gedanopedia.pl/<br /><br />Stan zachowania:<br />Bardzo dobry.</p>
  0 PLN

  Zobacz stopkę