Ludwik Walenty Nast II, Cukiernica skrzynkowa, Warszawa

POLITYKA COOKIES

Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookie. Przeczytaj więcej

Cart  

Brak produktów

Razem

Koszyk Realizuj zamówienie

Ludwik Walenty Nast II, akt. 1854 - ok. 1880
Nr Ref.   494
Srebro próby 84, kute, sztancowane, grawerowane.

Znakowana cechą imienną i warsztatową firmy złotniczej, a także znakiem probierza Józefa Sosnkowskiego, któremu towarzyszą znak próby srebra oraz godło probierni warszawskiej.  

Wymiary:   8.80 x 16.30 x 12.80 cm
Waga:   573.00 g
Obiekt dostępny
Cena:  

6 800 PLN

Dodaj do listy życzeń

 • Zapytaj o szczegóły
  • Wyślij do znajomego

   Cukiernica skrzynkowa, Warszawa

   Cukiernica skrzynkowa, Warszawa, 1867

   Ludwik Walenty Nast II

   6 800 PLN

   Odbiorca:

   * Pola wymagane

   Anuluj

  • Zapytaj o tę pracę

  Opis:

  Cukiernica w formie prostopadłościennej, zamykanej na kluczyk skrzynki o zaokrąglonych brzegach, wspartej na czterech nogach w formie kul. Naroża dekorowane pionowymi profilami. Korpus gładki. Pokrywa na zawiasie. Przednia ścianka oraz wieko zdobione grawerowaną kompozycją roślinną. W centrum wieka meandrowy medalion z monogramem wiązanym z liter I.B.

  Identyczna w formie a podobna w dekoracji cukiernica pochodząca z tego samego warsztatu zotniczego znajduje się w kolekcji Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym. 

  Ludwik Walenty Nast (ur. 1838 – zm. 1887), syn warszawskiego złotnika Ludwika Bernarda Nasta (ur. ok. 1801 – zm. 1838) tytuł czeladnika w warsztacie ojca otrzymał w 1854 roku.  Rok później imienna cecha warsztatu Nast uległa zmianie, do nazwiska dodano pierwszą literę imienia Ludwika. Znak warsztatowy z wyobrażeniem węża połykającego ogon pozostał bez zmian. Od śmierci ojca Ludwika Walentego w 1838 roku, do roku 1869 kiedy to zdobył tytuł mistrza cechowego właścicielką i prowadzącą firmę była wdowa po Ludwiku Bernardzie, Julianna (Julia) z Heintzów (ur. 1805 – zm. 1897).

  W 1869 roku Ludwik Walenty stał się pełnoprawnym właścicielem firmy. W latach 80-tych pełnił także funkcję starszego cechu złotników.  Warsztat i magazyn mieściły się przy ulicy Daniłowiczowskiej.


  Ostatnie wzmianki o zakładzie datuje się na 1890 rok co wskazuje na to, iż rodzina Nastów prowadziła zakład po jego śmierci drugiego Nasta jeszcze przez co najmniej trzy lata.   Stan zachowania:

  Bardzo dobry. W zamku brak kluczyka. Na wieku widoczne jedno minimalne wgięcie. Cukiernica po konserwacji.

  Bibliografia:

  R. Bobrow, Srebra warszawskie 1851-1939, Część pierwsza, Srebra ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Warszawa 1997, s. 154-157.

  R. Bobrow, Srebra warszawskie 1851-1939, Część druga, Srebra ze zbiorów muzeów polskich kościelnych i prywatnych, Warszawa 1997, s. 16, 47-48.

  R. Bobrow, Warszawscy złotnicy, jubilerzy, grawerzy i kupcy wyrobów kruszcowych w XIX wieku, Warszawa 2018, s. 199-200.

  M. Gradowski, Znaki na srebrze, Znaki miejskie i państwowe używane na terenie Polski w jej obecnych granicach, Warszawa 2010, s. 290-293.

  M. Gradowski, A. Zinkiewicz-Ryndziewicz, Srebra stołowe, Katalog zbiorów Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym, Tom II, Kazimierz Dolny 2010, s. 79.

  H. Lileyko, Srebra warszawskie w zbiorach Muzeum Historycznego m.. st. Warszawy, Warszawa 1979, s. 41-42, 66.

  Cukiernica skrzynkowa, Warszawa <p class="Standard">Cukiernica w formie prostopadłościennej, zamykanej na kluczyk skrzynki o zaokrąglonych brzegach, wspartej na czterech nogach w formie kul. Naroża dekorowane pionowymi profilami. Korpus gładki. Pokrywa na zawiasie. Przednia ścianka oraz wieko zdobione grawerowaną kompozycją roślinną. W centrum wieka meandrowy medalion z monogramem wiązanym z liter <em>I.B.<br /><br /></em>Identyczna w formie a podobna w dekoracji cukiernica pochodząca z tego samego warsztatu zotniczego znajduje się w kolekcji Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym. <br /><br /></p> <p><strong><a class="tracker " title="Ludiwk Walenty Nast II" href="http://grabekwlublinie.pl/pl/442_ludwik-walenty-nast-ii" target="_blank">Ludwik Walenty Nast (ur. 1838 – zm. 1887),</a> </strong>syn warszawskiego złotnika <strong><a class="tracker " title="Ludiwk Bernard Nast I" href="http://grabekwlublinie.pl/index.php?id_artist=320&controller=artist" target="_blank">Ludwika Bernarda Nasta (ur. ok. 1801 – zm. 1838)</a> </strong>tytuł czeladnika w warsztacie ojca otrzymał w 1854 roku.  Rok później imienna cecha warsztatu <em>Nast</em> uległa zmianie, do nazwiska dodano pierwszą literę imienia Ludwika. Znak warsztatowy z wyobrażeniem węża połykającego ogon pozostał bez zmian. Od śmierci ojca Ludwika Walentego w 1838 roku, do roku 1869 kiedy to zdobył tytuł mistrza cechowego właścicielką i prowadzącą firmę była wdowa po Ludwiku Bernardzie, <strong>Julianna (Julia) z Heintzów</strong> <strong>(ur. 1805 – zm. 1897).<br /><br /></strong>W 1869 roku Ludwik Walenty stał się pełnoprawnym właścicielem firmy. W latach 80-tych pełnił także funkcję starszego cechu złotników.  Warsztat i magazyn mieściły się przy ulicy Daniłowiczowskiej.</p> <p><br />Ostatnie wzmianki o zakładzie datuje się na 1890 rok co wskazuje na to, iż rodzina Nastów prowadziła zakład po jego śmierci drugiego Nasta jeszcze przez co najmniej trzy lata. </p> <p class="Standard"><em><br /><br /></em></p> <p class="Standard">Stan zachowania:</p> <p class="Standard">Bardzo dobry. W zamku brak kluczyka. Na wieku widoczne jedno minimalne wgięcie. Cukiernica po konserwacji.</p>
  6 800 PLN

  Zobacz stopkę