Józef Skalski, Klasycystyczny talerz półmiskowy, Warszawa

POLITYKA COOKIES

Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookie. Przeczytaj więcej

Cart  

Brak produktów

Razem

Koszyk Realizuj zamówienie

Józef Skalski, akt. ok. 1790 - ok. 1820
Nr Ref.   483
Srebro próby 11 łut, kute, cyzelowane, grawerowane.

Cechowany imiennym znakiem złotnika, znakiem próby srebra, a także znakami warszawskich probierzy, skarbowego – znak z wyobrażeniem orła oraz miejskiego, który cechował znakiem z literą S. Obie cechy funkcjonowały w latach 1788-1795.

   

W kwestii znaku z literą S do dziś nie udało się z pewnością przypisać go jednemu z dwóch czynnych w tym czasie w stolicy probierzy - Franciszekowi Szyllerowi czy Jerzemu Antoniemu Schroeder’owi.

Średnica:   31.00 cm
Waga:   785.00 g
Obiekt sprzedany

Dodaj do listy życzeń

 • Zapytaj o szczegóły
  • Wyślij do znajomego

   Klasycystyczny talerz półmiskowy, Warszawa

   Klasycystyczny talerz półmiskowy, Warszawa, 1790

   Józef Skalski

   Odbiorca:

   * Pola wymagane

   Anuluj

  • Zapytaj o tę pracę

  Opis:

  Talerz okrągły, gładki, o dosyć wyraźnie zarysowanym wrębie i szerokim, gładkim kołnierzu z trzema grawerowanymi szlacheckimi herbami. Są to:

   

   - herb Poraj – w polu herbu pięciopłatkowa róża powtórzona w klejnocie, któremu towarzyszą:

  - po lewej stronie herb Prus I z wizerunkiem półtora krzyża w polu herbowym

  - po prawej herb Jastrzębiec z wyobrażeniem podkowy na opak z krzyżem kawalerskim w środku, ze zrywającym się do lotu Jastrzębiem z godłem w prawym szponie w klejnocie.

  Stan zachowania:

  Bardzo dobry. Na styku kołnierza z lustrem naczynia widoczne jedno kilkucentymetrowe pęknięcie.

  Józef Skalski był czynny w Warszawie od lat 90-tych XVIII wieku. Zamieszkały przy ulicy Długiej nr hip. 557. W 1794 roku podpisał akces do powstania kościuszkowskiego, zaś 1808 roku przysięgał wierność księciu warszawskiemu. W 1807 roku był podstarszym cechu. Wykonywał prace dla wielu polskich rodów szlacheckich. W kolekcji Muzeum Warszawy  znajduje się półmisek okrągły z lat 1790-1795 z herbem Janina. W roku 1810 Skalski realizował zamówienia sreber stołowych dla księcia Stanisława Kostki Potockiego do pałacu w Wilanowie. 

  Wyroby Józefa Skalskiego odznaczają się znakomitymi proporcjami, a jego dzieło charakteryzuje spójność. Pozostał wierny oszczędnym, klasycystycznym formom i tym duchu pracował do lat 20-tych XIX wieku. Sygnował cechą imienną Skalski w prostokącie o zaokrąglonych narożach, a później cechą inicjałową IS. i I.S. w polu kwadratowym lub w kole. Był ponoc pierwszym warszawskim złotnikiem, który używał znaku z pełnym nazwiskiem pisanym kursywą. 

  Srebra Skalskiego znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Warszawie,  Muzeum Warszawy, a także w Muzeum -  Zamek w Łańcucie.

  Bibliografia:

  R. Bobrow, Warszawscy złotnicy, jubilerzy, grawerzy i kupcy wyrobów kruszcowych w XIX wieku, Warszawa 2018, s. 262. 
  M. Gradowski, Znaki na srebrze, Znaki miejskie i państwowe używane na terenie Polski w jej obecnych granicach, Warszawa 2010, s. 188-198
  H. Lileyko, Srebra warszawskie w zbiorach Muzeum Historycznego m.. st. Warszawy, Warszawa 1979, s. s. 72-73, 97,  99

  Klasycystyczny talerz półmiskowy, Warszawa <p class="Standard">Talerz okrągły, gładki, o dosyć wyraźnie zarysowanym wrębie i szerokim, gładkim kołnierzu z trzema grawerowanymi szlacheckimi herbami. Są to:</p> <p class="Standard"> </p> <p class="Standard"> - <strong>herb Poraj</strong> – w polu herbu pięciopłatkowa róża powtórzona w klejnocie, któremu towarzyszą:</p> <p class="Standard">- po lewej stronie <strong>herb Prus I</strong> z wizerunkiem półtora krzyża w polu herbowym</p> <p class="Standard">- po prawej <strong>herb Jastrzębiec</strong> z wyobrażeniem podkowy na opak z krzyżem kawalerskim w środku, ze zrywającym się do lotu Jastrzębiem z godłem w prawym szponie w klejnocie.<br /><br /></p> <p class="Standard">Stan zachowania:</p> <p class="Standard">Bardzo dobry. Na styku kołnierza z lustrem naczynia widoczne jedno kilkucentymetrowe pęknięcie.<br /><br /></p> <p class="Standard"><strong>Józef Skalski </strong>był czynny w Warszawie od lat 90-tych XVIII wieku. Zamieszkały przy ulicy Długiej nr hip. 557. W 1794 roku podpisał akces do powstania kościuszkowskiego, zaś 1808 roku przysięgał wierność księciu warszawskiemu. W 1807 roku był podstarszym cechu. Wykonywał prace dla wielu polskich rodów szlacheckich. W kolekcji Muzeum Warszawy  znajduje się półmisek okrągły z lat 1790-1795 z herbem Janina. W roku 1810 Skalski realizował zamówienia sreber stołowych dla księcia Stanisława Kostki Potockiego do pałacu w Wilanowie. <br /><br /></p> <p class="Standard">Wyroby Józefa Skalskiego odznaczają się znakomitymi proporcjami, a jego dzieło charakteryzuje spójność. Pozostał wierny oszczędnym, klasycystycznym formom i tym duchu pracował do lat 20-tych XIX wieku. Sygnował cechą imienną <em>Skalski</em> w prostokącie o zaokrąglonych narożach, a później cechą inicjałową <em>IS</em>. i <em>I.S</em>. w polu kwadratowym lub w kole. Był ponoc pierwszym warszawskim złotnikiem, który używał znaku z pełnym nazwiskiem pisanym kursywą. <br /><br /></p> <p class="Standard">Srebra Skalskiego znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Warszawie,  Muzeum Warszawy, a także w Muzeum -  Zamek w Łańcucie.</p>
  0 PLN

  Zobacz stopkę