Kozłowski, Srebrna taca ze szlacheckim herbem Dołęga, Wilno, Grodno

POLITYKA COOKIES

Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookie. Przeczytaj więcej

Cart  

Brak produktów

Razem

Koszyk Realizuj zamówienie

Wojciech Jastrzębski, akt. 1790 - ok. 1837
Kozłowski, akt. ok. 1830 - ok. 1850
Nr Ref.   484
Srebro kute, odlewane, moletowane, cyzelowane, grawerowane.

Lustro tacy oraz obręcz stabilizująca galeryjkę cechowane znakiem imiennym grodzieńskiego złotnika Kozłowskiego. Galeryjka ze znakiem  czynnego w Wilnie złotnika Wojciecha Jastrzębskiego – widoczna cecha imienna. Znakom złotników towarzyszą oznaczenia srebra 12 łutowego – cyfra 12.

Wymiary:   7.00 x 90.00 x 55.70 cm
Waga:   5100.00 g
Obiekt sprzedany

Dodaj do listy życzeń

 • Zapytaj o szczegóły
  • Wyślij do znajomego

   Srebrna taca ze szlacheckim herbem Dołęga, Wilno, Grodno

   Srebrna taca ze szlacheckim herbem Dołęga, Wilno, Grodno, 1834

   Wojciech Jastrzębski Kozłowski

   Odbiorca:

   * Pola wymagane

   Anuluj

  • Zapytaj o tę pracę

  Opis:

  Taca owalna wsparta na szeregu niewysokich, półkulistych nóżek. Lustro gładkie z grawerowanym herbem Dołęga. Taca obwiedziona ażurową galeryjką skomponowaną z dwóch pasów okręgów oddzielonych rombami. Brzeg galeryjki wywinięty, dekorowany moletowaną we wzór z winorośli taśmą. Na dłuższej osi tacy uszy skomponowane ze splecionych łabędzich szyj zdobionych motywem łuski. 

  Wojciech Jastrzębski (Jastremski) urodził się w 1765 r. w województwie krakowskim. Nauki pobierał w Warszawie. W 1790 r. zapisany był w Wilnie na robienie pracy mistrzowskiej. Realizował zlecenia tak prywatne, jak i kościelne. Wykonywał prace i konserwacje sreber w katedrze wileńskiej. Wykształcił wielu złotników, między innymi swojego syna, Jana. Zmarł w 1837 r., a pracownię prowadziła później wdowa, Dorota z Jansonów. Używał cechy  Jastrzemski, potem Jastrzębski oraz małej cechy  WJ.

  Kozłowski, złotnik czynny w Grodnie w drugiej ćwierci XIX wieku. R. Bobrow łączy go z Grodnem na podstawie półmiska cechowanego jego nazwiskiem, a także znakiem probierni grodzieńskiej z datą 1846. W kościele Brygidek w Grodnie znajdują się ponadto plakieta wotywna jego roboty z datą 1841 i votum miejscowego doktora Pawłowskiego z datą 1834.

   
  Stan zachowania:

  Bardzo dobry. Uszy tacy ze śladami po naprawie, od spodu widoczne wtórne gwinty i nakrętki.

  Bibliografia:

  R. Bobrow, Uwagi o złotnictwie grodzieńskim  2. połowy XVIII i XIX w. [w:] Rzemiosło artystyczne. Materiały Sesji Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki  pod redakcją Ryszarda Bobrowa, SHS 2001, s.  293-304.

  E. Ivanauskas, Lithuanian silver and gold hallmarks 1495-1945, Kowno 2016, s. 111-112.

  E. Laucevicius, B.R. Vitkauskiene, Lietuvos Ausakalyste: XV-XIX amzius, Wilno, 2001, s. 338-339, 457.

  T. Šėma.,Zigfrido Jankausko lituanistinių sidabro dirbinių rinkinys, Lietuvos nacionalinis muziejus, Wilno 2014, s. 64-66, 166.

  Srebrna taca ze szlacheckim herbem Dołęga, Wilno, Grodno <p class="Standard" style="text-align: left;">Taca owalna wsparta na szeregu niewysokich, półkulistych nóżek. Lustro gładkie z grawerowanym herbem Dołęga. Taca obwiedziona ażurową galeryjką skomponowaną z dwóch pasów okręgów oddzielonych rombami. Brzeg galeryjki wywinięty, dekorowany moletowaną we wzór z winorośli taśmą. Na dłuższej osi tacy uszy skomponowane ze splecionych łabędzich szyj zdobionych motywem łuski. <br /><br /><strong>Wojciech Jastrzębski (</strong>Jastremski) urodził się w 1765 r. w województwie krakowskim. Nauki pobierał w Warszawie. W 1790 r. zapisany był w Wilnie na robienie pracy mistrzowskiej. Realizował zlecenia tak prywatne, jak i kościelne. Wykonywał prace i konserwacje sreber w katedrze wileńskiej. Wykształcił wielu złotników, między innymi swojego syna, Jana. Zmarł w 1837 r., a pracownię prowadziła później wdowa, Dorota z Jansonów. Używał cechy <em> Jastrzemski</em>, potem <em>Jastrzębski</em> oraz małej cechy <em> WJ</em>.<br /><br /><strong>Kozłowski</strong>, złotnik czynny w Grodnie w drugiej ćwierci XIX wieku. R. Bobrow łączy go z Grodnem na podstawie półmiska cechowanego jego nazwiskiem, a także znakiem probierni grodzieńskiej z datą 1846. W kościele Brygidek w Grodnie znajdują się ponadto plakieta wotywna jego roboty z datą 1841 i votum miejscowego doktora Pawłowskiego z datą 1834.</p> <p class="Standard"> <br />Stan zachowania:</p> <p class="Standard">Bardzo dobry. Uszy tacy ze śladami po naprawie, od spodu widoczne wtórne gwinty i nakrętki.</p>
  0 PLN

  Zobacz stopkę