Emil Radke, Cukiernica skrzynkowa zamykana na kluczyk, Warszawa

POLITYKA COOKIES

Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookie. Przeczytaj więcej

Cart  

Brak produktów

Razem

Koszyk Realizuj zamówienie

Emil Radke, akt. ok. 1830 - 1868
Nr Ref.   444
Srebro próby 12 łut, wybijane, grawerowane, cyzelowane.

Cechowana imiennym i warsztatowym znakiem złotnika z dopiskiem w Warszawie, a także znakiem próby srebra. 

Wymiary:   9.00 x 15.50 x 13.00 cm
Waga:   762.00 g
Obiekt sprzedany

Dodaj do listy życzeń

 • Zapytaj o szczegóły
  • Wyślij do znajomego

   Cukiernica skrzynkowa zamykana na kluczyk, Warszawa

   Cukiernica skrzynkowa zamykana na kluczyk, Warszawa, 1825

   Emil Radke

   Odbiorca:

   * Pola wymagane

   Anuluj

  • Zapytaj o tę pracę

  Opis:

  Cukiernica w formie prostopadłościennej, zamykanej na kluczyk skrzynki wspartej na czterech nóżkach w kształcie kul. Naroża i brzegi naczynia zaokrąglone. Wieko płaskie, na zawiasie, od forntu wyposażone w chwyt skomponowany z szeregu powiększających się ku środkowi perełek.

  Otwór na kluczyk w przedniej ściance oraz pozostałe ścianki dekorowane grawerowanymi kompozycjami z sercowatych kartuszy flankowanych stylizowanymi liśćmi. Dekoracja wieka analogiczna, w centrum kartusz z inicjałem z liter R J., w narożach zamknięte w trójkąty kompozycje ze stylizowanych liści. Naczynie mogło być zamówione z okazji ślubu, bowiem w centralnej kompozycji wieka można dostrzec parę gołębi w gnieździe.

  Cukiernicy towarzyszy oryginalny kluczyk. Zamek jest sprawny.

  Niemal jednakowa cukiernica pochodząca z tego samego warsztatu złotniczego znajduje się w zbiorach Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym.   

  Emil Radke pracownię przy ulicy Miodowej nr hip. 496 otworzył w 1830 lub w 1832 roku. Był uważany za jednego z najlepszych ówczesnych złotników w Warszawie, jego wyroby porównywano do prac Macieja Nowakowskiego. Sygnował znakiem RADKE lub E.RADKE w polu o zaokrąglonych narożach a także znakiem warsztatowym – półksiężycem i trzema gwiazdami w polu owalnym. Emil Radke zaprzestał działalności zawaodowej lub tez zmarł w 1868 roku. Działalność firmy kontynuował Gustaw Radke, najprawdopodobniej brat Emila.

  Stan zachowania:
  Bardzo dobry. Wewnątrz naczynia, w miejscu mocowania jednej z nóżek widoczny ślad po starej naprawie.

   

  Bibliografia:

  R. Bobrow, Srebra warszawskie 1851-1939, Część pierwsza, Srebra ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Warszawa 1997, s. 173-174.

  R. Bobrow, Srebra warszawskie 1851-1939, Część druga, Srebra ze zbiorów muzeów polskich kościelnych i prywatnych, Warszawa 1997, s. 50.

  M. Gradowski, Znaki na srebrze, Znaki miejskie i państwowe używane na terenie Polski w jej obecnych granicach, Warszawa 2010, s. 290-293.

  M. Gradowski, A. Zinkiewicz-Ryndziewicz, Srebra stołowe, Katalog zbiorów Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym - Tom II, Kazimierz Dolny 2010, s. 87.

  H. Lileyko, Srebra warszawskie w zbiorach Muzeum Historycznego m.. st. Warszawy, Warszawa 1979, s. 68-69.

  Stan zachowania:

  Bardzo dobry. Wewnątrz naczynia, w miejscu mocowania jednej z nóżek widoczny ślad po starej naprawie.

  Cukiernica skrzynkowa zamykana na kluczyk, Warszawa <p>Cukiernica w formie prostopadłościennej, zamykanej na kluczyk skrzynki wspartej na czterech nóżkach w kształcie kul. Naroża i brzegi naczynia zaokrąglone. Wieko płaskie, na zawiasie, od forntu wyposażone w chwyt skomponowany z szeregu powiększających się ku środkowi perełek.<br /><br /></p> <p>Otwór na kluczyk w przedniej ściance oraz pozostałe ścianki dekorowane grawerowanymi kompozycjami z sercowatych kartuszy flankowanych stylizowanymi liśćmi. Dekoracja wieka analogiczna, w centrum kartusz z inicjałem z liter <em>R J</em>., w narożach zamknięte w trójkąty kompozycje ze stylizowanych liści. Naczynie mogło być zamówione z okazji ślubu, bowiem w centralnej kompozycji wieka można dostrzec parę gołębi w gnieździe.<br /><br /></p> <p>Cukiernicy towarzyszy oryginalny kluczyk. Zamek jest sprawny.<br /><br /></p> <p>Niemal jednakowa cukiernica pochodząca z tego samego warsztatu złotniczego znajduje się w zbiorach Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym.   <br /><br /><strong>Emil Radke</strong> pracownię przy ulicy Miodowej nr hip. 496 otworzył w 1830 lub w 1832 roku. Był uważany za jednego z najlepszych ówczesnych złotników w Warszawie, jego wyroby porównywano do prac Macieja Nowakowskiego. Sygnował znakiem RADKE lub E.RADKE w polu o zaokrąglonych narożach a także znakiem warsztatowym – półksiężycem i trzema gwiazdami w polu owalnym. Emil Radke zaprzestał działalności zawaodowej lub tez zmarł w 1868 roku. Działalność firmy kontynuował Gustaw Radke, najprawdopodobniej brat Emila.<br /><br />Stan zachowania:<br />Bardzo dobry. Wewnątrz naczynia, w miejscu mocowania jednej z nóżek widoczny ślad po starej naprawie.</p> <p> </p>
  0 PLN

  Zobacz stopkę