Louis Coignet, Karafka w typie "Bonne nuit", na stolik nocny, Paryż

POLITYKA COOKIES

Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookie. Przeczytaj więcej

Cart  

Brak produktów

Razem

Koszyk Realizuj zamówienie

Louis Coignet, akt. 1889 - 1893
Nr Ref.   405
Szkło kryształowe, niebarwione, srebro próby 950, moletowane, cyzelowane, złocone.
Sygnowana cechą złotnika oraz paryskim znakiem probierczym - cechą z głową Minerwy w polu ośmiobocznym, z cyfrą 1 dla oznaczenia próby srebra.
Obiekt sprzedany

Dodaj do listy życzeń

 • Zapytaj o szczegóły
  • Wyślij do znajomego

   Karafka w typie "Bonne nuit", na stolik nocny, Paryż

   Karafka w typie "Bonne nuit", na stolik nocny, Paryż, ok. 1893

   Louis Coignet

   Odbiorca:

   * Pola wymagane

   Anuluj

  • Zapytaj o tę pracę

  Opis:

  Wysokość całości - 19.4 cm
  Wysokość karafki ze szklanką - 18.7 cm
  Wysokość karafki bez szklanki, z ampułką i korkiem - 18 cm
  Wymiary szklanki - 8.8  x 6.4 cm
  Średnica talerzyka - 17.7 cm

  W skład zestawu wchodzą karafka, ampułka z korkiem, szklanka oraz spodek. Szkło dekorowane szlifowanymi fasetami. Kołnierz karafki i buteleczki, dno szklanki oraz rant spodka ujęte w srebrne, złocone kołnierze zdobione ornamentem zaczerpniętym z repertuaru starożytnej Grecji – jońskim kimationem.


  Kilka słów o typie naczynia:


  Prezentowany typ karafki znany jest pod określeniami takimi jak Bonne nuit (z j. franc. „Dobrej nocy”) Guest Carafe (z j. ang. „karafka dla gości”), Verre d'eau (z franc. „szklanka wody”) czy Bedside Carafe (z j. ang.), nazwę, którą należy rozumieć jako karafka nocna.

   

  Nazwy te odnoszą się oczywiście do przeznaczenia naczynia. W czasie, z którego pochodzi oferowany komplet karafki te były stawiane przy nakryciu dla gościa po kolacji, bądź na stoliczku nocnym przy jego łóżku i miały dostarczyć mu napoju na dobry sen. Dziś karafki te służą do przechowywania wody, ponad wiek temu częściej podawano w nich wino, zaś w mniejszych pojemniczkach mocniejsze trunki, likiery, a także „les eaux florales” ekstrakty z popularnych w owym czasie ziół. Najbardziej rozbudowane zestawy, prócz spodka, karafki, pojemniczka na likier i szklanki składały się także z tac i niewielkich bombonierek na łakocie.

  Bibliografia:

  Markezana, Y., Les poinçons français d or, d argent, de platine de 1275 à nos jours, Turyn 2005, s. 102.

  Newman H., An illustrated dictionary of glass, London 1977, s.89.

  Stan zachowania:

  Bardzo dobry. Szkło bez pęknięć i odprysków. Widoczne niewielkie przetarcia złoceń.
  Karafka w typie "Bonne nuit", na stolik nocny, Paryż Wysokość całości - 19.4 cm<br />Wysokość karafki ze szklanką - 18.7 cm<br />Wysokość karafki bez szklanki, z ampułką i korkiem - 18 cm<br />Wymiary szklanki - 8.8  x 6.4 cm<br />Średnica talerzyka - 17.7 cm<br /><br />W skład zestawu wchodzą karafka, ampułka z korkiem, szklanka oraz spodek. Szkło dekorowane szlifowanymi fasetami. Kołnierz karafki i buteleczki, dno szklanki oraz rant spodka ujęte w srebrne, złocone kołnierze zdobione ornamentem zaczerpniętym z repertuaru starożytnej Grecji – jońskim kimationem. <p align="LEFT"><strong><br />Kilka słów o typie naczynia:</strong><br /><br />Prezentowany typ karafki znany jest pod określeniami takimi jak <strong>Bonne nuit </strong>(z j. franc. „Dobrej nocy”) <strong>Guest Carafe </strong>(z j. ang. „karafka dla gości”), <strong>Verre d'eau </strong>(z franc. „szklanka wody”) czy <strong>Bedside Carafe </strong>(z j. ang.), nazwę, którą należy rozumieć jako karafka nocna.</p> <p align="LEFT"> </p> <p align="LEFT">Nazwy te odnoszą się oczywiście do przeznaczenia naczynia. W czasie, z którego pochodzi oferowany komplet karafki te były stawiane przy nakryciu dla gościa po kolacji, bądź na stoliczku nocnym przy jego łóżku i miały dostarczyć mu napoju na dobry sen. Dziś karafki te służą do przechowywania wody, ponad wiek temu częściej podawano w nich wino, zaś w mniejszych pojemniczkach mocniejsze trunki, likiery, a także „les eaux florales” ekstrakty z popularnych w owym czasie ziół. Najbardziej rozbudowane zestawy, prócz spodka, karafki, pojemniczka na likier i szklanki składały się także z tac i niewielkich bombonierek na łakocie.<br /><br /></p>
  0 PLN

  Zobacz stopkę