POLITYKA COOKIES

Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookie. Przeczytaj więcej

Cart  

Brak produktów

Razem

Koszyk Realizuj zamówienie

Feliks Jan Szwarce (Schwartz), akt. ok. 1820 - 1838
Nr Ref.   359
Srebro 12 łut, kute, moletowane, sztancowane.

Znaki złotnicze:
- cecha imienna i warsztatowa (figura Syrenki w polu owalnym) pracowni złotniczej wraz z dopiskiem „w Warszaw.”
- znak próby srebra 12 łut

Wymiary:   29.80 x 10.30 x 10.30 cm
Waga:   661.00 g
Obiekt dostępny
Cena:  

6 900 PLN

Dodaj do listy życzeń

 • Zapytaj o szczegóły
  • Wyślij do znajomego

   Para srebrnych świeczników, Warszawa

   Para srebrnych świeczników, Warszawa, 1831

   Feliks Jan Szwarce (Schwartz)

   6 900 PLN

   Odbiorca:

   * Pola wymagane

   Anuluj

  • Zapytaj o tę pracę

  Opis:

  Świeczniki na okrągłych kielichowatych stopach wspartych na kwadratowych, gładkich cokolikach. Dolna część stopy moletowana w ornament z koncentrycznych pasów perełek przedzielonych kreskowaniem. Trzony tralkowe, w dolnej części z półkulistymi pierścieniami zdobione palmetami z liści akantu, w górnej zwieńczone kapturkami o analogicznej dekoracji.  Środkowe części trzonów w formie ośmiobocznych, zwężających się górze, gładkich obelisków. Tuleje wazonowe, ośmioboczne, zwieńczone profitkami o szerokich kołnierzach moletowanych w motyw siatki. 

  Feliks Jan Szwarce (1807-1838) rzemiosła uczył się w warsztacie ojca, Jana Macieja Schwartz’a (1772-1828), który prawdopodobnie pochodził z Gdańska. Mieszcząca się przy ulicy Przejazd 651 pracownia Jana Macieja była jedną z największych w Warszawie pierwszej ćwierci XIX wieku, zaś produkowane tam wyroby odznaczały się nienagannym wykonaniem. To pod okiem Jana Macieja Schwartz'a swoją mistrzowską pracę około 1827 roku wykonał Karol Filip Malcz.

  Feliks Jan był jedynym z czterech synów, który wraz z matką Anną Reginą z Gudatzów (1780-1859), kontynuował dzieło ojca. Wraz z braćmi brał czynny udział w powstaniu listopadowym, po którym schronił się w Berlinie i  również jako jedyny skorzystał z amnestii i powrócił do Warszawy i pracy w warsztacie. Wówczas to spolszczeniu uległa forma zapisu nazwiska rodziny.

  Wskutek odniesionych w walkach ran i trwałego uszczerbku na zdrowiu Feliksa Jana, w latach 30-tych pracownia Szwarców stopniowo podupadała. Przestała istnieć w 1838 roku, po jego śmierci.

  Bibliografia:

  M. Gradowski, Znaki na srebrze, Znaki miejskie i państwowe używane na terenie Polski w jej obecnych granicach, Warszawa 2010, s. 290-293.

  H. Lileyko, Srebra warszawskie, Warszawa 1979, s. 71-72, 75.

  Stan zachowania:

  Bardzo dobry. Na gładkich elementach widoczne minimalne zarysowania powierzchni. Na jednym ze świeczników, wzdłuż jednego z boków cokoliku widoczny ślad po naprawie, wtórnym lutowaniu. 

  Para srebrnych świeczników, Warszawa <p>Świeczniki na okrągłych kielichowatych stopach wspartych na kwadratowych, gładkich cokolikach. Dolna część stopy moletowana w ornament z koncentrycznych pasów perełek przedzielonych kreskowaniem. Trzony tralkowe, w dolnej części z półkulistymi pierścieniami zdobione palmetami z liści akantu, w górnej zwieńczone kapturkami o analogicznej dekoracji.  Środkowe części trzonów w formie ośmiobocznych, zwężających się górze, gładkich obelisków. Tuleje wazonowe, ośmioboczne, zwieńczone profitkami o szerokich kołnierzach moletowanych w motyw siatki. <br /><br /></p> <p><strong>Feliks Jan Szwarce (1807-1838)</strong> rzemiosła uczył się w warsztacie ojca, Jana Macieja Schwartz’a (1772-1828), który prawdopodobnie pochodził z Gdańska. Mieszcząca się przy ulicy Przejazd 651 pracownia Jana Macieja była jedną z największych w Warszawie pierwszej ćwierci XIX wieku, zaś produkowane tam wyroby odznaczały się nienagannym wykonaniem. To pod okiem Jana Macieja Schwartz'a swoją mistrzowską pracę około 1827 roku wykonał Karol Filip Malcz.<br /><br /></p> <p>Feliks Jan był jedynym z czterech synów, który wraz z matką Anną Reginą z Gudatzów (1780-1859), kontynuował dzieło ojca. Wraz z braćmi brał czynny udział w powstaniu listopadowym, po którym schronił się w Berlinie i  również jako jedyny skorzystał z amnestii i powrócił do Warszawy i pracy w warsztacie. Wówczas to spolszczeniu uległa forma zapisu nazwiska rodziny.<br /><br /></p> <p>Wskutek odniesionych w walkach ran i trwałego uszczerbku na zdrowiu Feliksa Jana, w latach 30-tych pracownia Szwarców stopniowo podupadała. Przestała istnieć w 1838 roku, po jego śmierci.</p>
  6 900 PLN

  Zobacz stopkę