T. Werner i SA, Srebrna patera na wysokiej stopie, Warszawa

POLITYKA COOKIES

Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookie. Przeczytaj więcej

Cart  

Brak produktów

Razem

Koszyk Realizuj zamówienie

T. Werner i SA, akt. 1864 - 1939
Nr Ref.   327
Srebro próby 84, częściowo złocone, kute, puklowane.

Puncowana znakami imiennym i warsztatowym firmy złotniczej, znakiem probierni warszawskiej z inicjałami probierza Oskara Sosnkowskiego i datownikiem dla 1873 roku, a także znakiem próby srebra 84 i godłem probierni. Widoczne także warszawskie repunce z lat 1932-1968.

Wymiary:   18.60 cm
Średnica:   20.60 cm
Waga:   403.00 g
Obiekt niedostępny

Dodaj do listy życzeń

 • Zapytaj o szczegóły
  • Wyślij do znajomego

   Srebrna patera na wysokiej stopie, Warszawa

   Srebrna patera na wysokiej stopie, Warszawa, 1873

   T. Werner i SA

   Odbiorca:

   * Pola wymagane

   Anuluj

  • Zapytaj o tę pracę

  Opis:

  Patera na okrągłej, wysokiej, kutej i puklowanej stopie ostrymi żebrami dzielonej na sześć pól. Trzon tralkowy. Czara naczynia w formie okrągłej miski o szerokim wywiniętym kołnierzu, zdobiona analogicznie do stopy. Wnętrze czary złocone.


  T. Werner i SA
  – firma złotnicza Augusta Teodora Wernera (1836-1902). Jej założyciel był złotnikiem. Kształcił się w Warszawie, Krakowie, Wiedniu i Paryżu. W latach pięćdziesiątych rozpoczął pracę jako kierownik warszawskiego warsztatu Karola Filipa Malcza, z którym był skoligacony. W 1864 roku Teodor Werner stał się właścicielem tego renomowanego warsztatu. Kontynuację jego znakomitej tradycji podkreślał poprzez stosowanie  znaku imiennego Malcza do 1868 roku, zaś znaku warsztatowego, kotwicy w owalu, do końca swojej działalności. Swoje wyroby reklamował często zwrotem „dawniej Karol  Malcz”.

  W 1864 roku Teodor Werner ożenił się z Albertyną Wilhelminą Norblin (1843-1912), córką Wincentego Konstantego Norblina (zm. 1872), założyciela znanej fabryki platerów. W tym samym roku wszedł w spółkę z żoną i bratem żony, Ludwikiem, po  atrakcyjnej cenie odkupiwszy  fabrykę teścia. W 1882 roku do spółki dołączyła wytwórnia Braci Buch. W 1893 roku powstało Towarzystwo Akcyjne Fabryk Metalowych pod firmą "Norblin, Bracia Buch i T.Werner" z siedzibą przy ul. Żelaznej 51 a zabudowaniami fabrycznymi przy ulicy Chłodnej. Firma działała do 1939 roku.

  Połączone przedsiębiorstwa prowadziły odrębną produkcję. Teodor Werner wytwarzał wyłącznie srebra. W latach 70-tych XIX wieku zatrudniał 40 pracowników a produkcja była w dużym stopniu zmechanizowana.

  Wyroby firmy przez cały okres jej funkcjonowania cieszyły się uznaniem klientów i wysokim poziomem tak form jak i wykonania. Były to w głównej mierze naczynia stołowe i zestawy sztućców a także „drobiazgi toaletowe”.

  Bibliografia:

  M. Gradowski, Znaki na srebrze, Znaki miejskie i państwowe używane na terenie Polski w jej obecnych granicach, Warszawa 2010, s. 293-299, 311-316.

  H. Lileyko, Srebra warszawskie, Warszawa 1979, s.43-44, 76-78.

  Stan zachowania:

  Bardzo dobry. Widoczne minimalne przetarcia złocenia.
  Srebrna patera na wysokiej stopie, Warszawa <p>Patera na okrągłej, wysokiej, kutej i puklowanej stopie ostrymi żebrami dzielonej na sześć pól. Trzon tralkowy. Czara naczynia w formie okrągłej miski o szerokim wywiniętym kołnierzu, zdobiona analogicznie do stopy. Wnętrze czary złocone.</p> <p><strong><br />T. Werner i SA</strong> – firma złotnicza Augusta Teodora Wernera (1836-1902). Jej założyciel był złotnikiem. Kształcił się w Warszawie, Krakowie, Wiedniu i Paryżu. W latach pięćdziesiątych rozpoczął pracę jako kierownik warszawskiego warsztatu Karola Filipa Malcza, z którym był skoligacony. W 1864 roku Teodor Werner stał się właścicielem tego renomowanego warsztatu. Kontynuację jego znakomitej tradycji podkreślał poprzez stosowanie  znaku imiennego Malcza do 1868 roku, zaś znaku warsztatowego, kotwicy w owalu, do końca swojej działalności. Swoje wyroby reklamował często zwrotem „dawniej Karol  Malcz”.<br /><br /></p> <p>W 1864 roku Teodor Werner ożenił się z Albertyną Wilhelminą Norblin (1843-1912), córką Wincentego Konstantego Norblina (zm. 1872), założyciela znanej fabryki platerów. W tym samym roku wszedł w spółkę z żoną i bratem żony, Ludwikiem, po  atrakcyjnej cenie odkupiwszy  fabrykę teścia. W 1882 roku do spółki dołączyła wytwórnia Braci Buch. W 1893 roku powstało Towarzystwo Akcyjne Fabryk Metalowych pod firmą "Norblin, Bracia Buch i T.Werner" z siedzibą przy ul. Żelaznej 51 a zabudowaniami fabrycznymi przy ulicy Chłodnej. Firma działała do 1939 roku.<br /><br /></p> <p>Połączone przedsiębiorstwa prowadziły odrębną produkcję. Teodor Werner wytwarzał wyłącznie srebra. W latach 70-tych XIX wieku zatrudniał 40 pracowników a produkcja była w dużym stopniu zmechanizowana.<br /><br /></p> <p>Wyroby firmy przez cały okres jej funkcjonowania cieszyły się uznaniem klientów i wysokim poziomem tak form jak i wykonania. Były to w głównej mierze naczynia stołowe i zestawy sztućców a także „drobiazgi toaletowe”.</p>
  5 600 PLN

  Zobacz stopkę