Edward Thomason, Srebrna taca w stylu georgiańskim, Birmingham

POLITYKA COOKIES

Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookie. Przeczytaj więcej

Cart  

Brak produktów

Razem

Koszyk Realizuj zamówienie

Edward Thomason, akt. 1814
Nr Ref.   584
Srebro próby sterling, kute, grawerowane, odlewane.
Cechowana znakiem firmy złotniczej, znakiem miejskim Birmingham, znakiem próby srebra, cechą podatkową – znakiem z głową króla Jerzego IV oraz literą datującą I dla roku 1832//1833. Kompozycja w lustrze naczynia sygnowana nazwiskiem grawera, E. Cannabe.
Wymiary:   69.00 x 41.00 cm
Waga:   2883.00 g
Obiekt dostępny
Cena:  

19 500 PLN

Dodaj do listy życzeń

 • Zapytaj o szczegóły
  • Wyślij do znajomego

   Srebrna taca w stylu georgiańskim, Birmingham

   Srebrna taca w stylu georgiańskim, Birmingham, 1832

   Edward Thomason

   19 500 PLN

   Odbiorca:

   * Pola wymagane

   Anuluj

  • Zapytaj o tę pracę

  Opis:

  Taca w kształcie prostokąta o zaokrąglonych narożach. Niewielki kołnierz naczynia lekko wyniesiony, z brzegiem obwiedzionym pasem ornamentu z półwałków. Lustro tacy w całości pokryte precyzyjnie wykonanym grawerunkiem. W centrum kartusz herbowy. Pozostałą przestrzeń lustra wypełnia groteskowy ornament. W motyw roślinnej wici wpleciono przedstawienia ptaków, zwierząt i owadów. Taca wyposażona w dwoje nieznacznie wyniesionych uszu jednostronnie dekorowanych półplastyczną dekoracją roślinną.

  Na szczególną uwagę w przypadku tego przedmiotu zasługuje warsztat złotniczy, z którego przedmiot pochodzi.

  Edward Thomason (1769-1849) był synem fabrykanta, producenta metalowych klamr, a także uczniem innego wybitnego fabrykanta, Matthiew Boultona, w jego słynnej Soho Foundry w Birminhgham, brytyjskim centrum wyrobów metalowych.

  Fabrykę ojca młody Edward przejął w 1793 roku. Produkcję poszerzył o złocone i srebrzone guziki, złotą biżuterię, srebrne zabawki i srebra stołowe, łańcuszki do zegarków, zaś największe sukcesy przyniosły mu niedoścignionej jakości srebrne i brązowe żetony i medale. Szybko stał się cenionym dostawcą nie tylko brytyjskiej armii, jego fabrykę odwiedzali, a co za tym idzie składali zamówienia także przedstawiciele zagranicznych rządów.

  Wiele o osobie Thomasona mówią jego wynalazki. Zaprojektował on bowiem bezzałogowy statek ogniowy, który miał pokonać flotę francuską, czy napędzaną wiatrem pompę wodną. Opatentować i produkować udało mu się składane schody do powozów, a przede wszystkim korkociąg, którego mechanizm do dziś przez niektórych jest uznawany za najlepsze tego typu urządzenie i którego okazy osiągają na rynku kolekcjonerskim wysokie ceny.

  Thomason uzyskał wiele odznaczeń państwowych tak za jakość swoich wyrobów jak i doradztwo we współczesnej organizacji manufaktur. Najwyższe oznaczenie otrzymał w 1832 roku z rąk króla Jerzego IV, który mianował go rycerzem.

  W 1844 roku Sir Edward Thomason przeszedł na zasłużoną emeryturę i poświecił się pisaniu pamiętników, opublikowanych rok później. Jego fabryka przeszła w ręce firmy George Richmond Collis and Co, która posiadła wcześniej prawa do produkcji modeli wyrobów srebrnych Paula Storra.

  Sir Edward Thomason zmarł w 1849 roku. Spoczywa w jednym z kościołów swego miasta.

  Stan zachowania:
  Bardzo dobry.

  Literatura:
  I. Pickford ed., Jackson's Silver and Gold Marks of England, Scotland & Ireland, Woodbridge 2009, s. 356

  Srebrna taca w stylu georgiańskim, Birmingham Taca w kształcie prostokąta o zaokrąglonych narożach. Niewielki kołnierz naczynia lekko wyniesiony, z brzegiem obwiedzionym pasem ornamentu z półwałków. Lustro tacy w całości pokryte precyzyjnie wykonanym grawerunkiem. W centrum kartusz herbowy. Pozostałą przestrzeń lustra wypełnia groteskowy ornament. W motyw roślinnej wici wpleciono przedstawienia ptaków, zwierząt i owadów. Taca wyposażona w dwoje nieznacznie wyniesionych uszu jednostronnie dekorowanych półplastyczną dekoracją roślinną. <p>Na szczególną uwagę w przypadku tego przedmiotu zasługuje warsztat złotniczy, z którego przedmiot pochodzi.<br /><br /></p> <p><strong>Edward Thomason (1769-1849)</strong> był synem fabrykanta, producenta metalowych klamr, a także uczniem innego wybitnego fabrykanta, <strong>Matthiew Boultona</strong>, w jego słynnej <strong>Soho Foundry w Birminhgham</strong>, brytyjskim centrum wyrobów metalowych. <br /><br />Fabrykę ojca młody Edward przejął w 1793 roku. Produkcję poszerzył o złocone i srebrzone guziki, złotą biżuterię, srebrne zabawki i srebra stołowe, łańcuszki do zegarków, zaś największe sukcesy przyniosły mu niedoścignionej jakości srebrne i brązowe żetony i medale. Szybko stał się cenionym dostawcą nie tylko brytyjskiej armii, jego fabrykę odwiedzali, a co za tym idzie składali zamówienia także przedstawiciele zagranicznych rządów.<br /><br /></p> <p>Wiele o osobie Thomasona mówią jego wynalazki. Zaprojektował on bowiem bezzałogowy statek ogniowy, który miał pokonać flotę francuską, czy napędzaną wiatrem pompę wodną. Opatentować i produkować udało mu się składane schody do powozów, a przede wszystkim korkociąg, którego mechanizm do dziś przez niektórych jest uznawany za najlepsze tego typu urządzenie i którego okazy osiągają na rynku kolekcjonerskim wysokie ceny.<br /><br /></p> <p>Thomason uzyskał wiele odznaczeń państwowych tak za jakość swoich wyrobów jak i doradztwo we współczesnej organizacji manufaktur. <strong>Najwyższe oznaczenie otrzymał w 1832 roku z rąk króla Jerzego IV, który mianował go rycerzem.</strong><br /><br /></p> <p>W 1844 roku Sir Edward Thomason przeszedł na zasłużoną emeryturę i poświecił się pisaniu pamiętników, opublikowanych rok później. Jego fabryka przeszła w ręce firmy George Richmond Collis and Co, która posiadła wcześniej prawa do produkcji modeli wyrobów srebrnych <strong>Paula Storra.</strong><br /><br /></p> <p>Sir Edward Thomason zmarł w 1849 roku. Spoczywa w jednym z kościołów swego miasta.<br /><br /></p> <p>Stan zachowania:<br />Bardzo dobry.<br /><br /></p> <p>Literatura:<br />I. Pickford ed., <em>Jackson's Silver and Gold Marks of England, Scotland & Ireland</em>, Woodbridge 2009, s. 356</p>
  19 500 PLN

  Zobacz stopkę