Maciej Nowakowski, Para świeczników, Warszawa

POLITYKA COOKIES

Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookie. Przeczytaj więcej

Cart  

Brak produktów

Razem

Koszyk Realizuj zamówienie

Maciej Nowakowski, akt. ok. 1825 - ok. 1856
Nr Ref.   554
Srebro próby 84, kute, cyzelowane.
Cechowane Nowakowski kursywą oraz znakiem warsztatowym złotnika z wyobrażeniem figury czapli w owalu. Widoczny także znak warszawskiego probierza Walerego Kostrzębskiego z datownikiem, znakiem próby srebra oraz godłem stołecznej probierni.
Wymiary:   33.00 x 11.70 x 11.70 cm
Waga:   1002.00 g
Obiekt dostępny
Cena:  

6 800 PLN

Dodaj do listy życzeń

 • Zapytaj o szczegóły
  • Wyślij do znajomego

   Para świeczników, Warszawa

   Para świeczników, Warszawa, 1856

   Maciej Nowakowski

   6 800 PLN

   Odbiorca:

   * Pola wymagane

   Anuluj

  • Zapytaj o tę pracę

  Opis:

  Waga pojedynczych świeczników: 503 i 499 g

  Opis:
  Świeczniki na okrągłych, wysklepionych stopach wspartych na kwadratowych cokolikach. Stopy w dolnej części zdobione mięsistym ornamentem roślinnym, w górnej części gładkie, przewężone. Trzony tralkowe, wydzielone u góry i u dołu kapturkami. Kapturki oraz jajowata tralka dekorowane ornamentem analogicznym do płaszcza stopy. Tuleje wazonowate, gładkie, wyposażone w oryginalne profitki.

  Maciej Nowakowski (1800-1858) nauki pobierał w Krakowie w warsztacie Antoniego Michniewskiego. Jego wyzwoliny czeladnicze miały miejsce w 1819 roku. W Warszawie, przy ulicy Trębackiej czynny od lat 30. XIX w. Jeden z najwybitniejszych złotników warszawskich pierwszej połowy XIX wieku, swoje wyroby reklamował jako „z ozdobami starożytnemi lub w nowym guście dłutowane (...) według podanych rysunków". Brał udział w wystawach rolno przemysłowych w 1841-1845 roku. Działalność zakończył 1856 roku.

  Swoje wyroby sygnował znakiem imiennym Nowakowski kursywą z dopiskiem w Warszawie oraz znakiem warsztatowym z wyobrażeniem figury czapli w owalu.

  Stan zachowania:
  Dobry. Na stopach świeczników, na cokołach widoczne ślady napraw – wtórnych lutowań. Na powierzchni blachy srebrnej ślady korozji. 

  Literatura:
  R. Bobrow, Warszawscy złotnicy, jubilerzy, grawerzy i kupcy wyrobów kruszcowych w XIX wieku, Warszawa 2018, s. 205.
  M. Gradowski, Znaki na srebrze, Znaki miejskie i państwowe używane na terenie Polski w jej obecnych granicach, Warszawa 2010, s. 290-299.
  H. Lileyko, Srebra warszawskie w zbiorach Muzeum Historycznego m.. st. Warszawy, Warszawa 1979, s. 38, 66, 95.

  Para świeczników, Warszawa Waga pojedynczych świeczników: 503 i 499 g<br /><br />Opis:<br />Świeczniki na okrągłych, wysklepionych stopach wspartych na kwadratowych cokolikach. Stopy w dolnej części zdobione mięsistym ornamentem roślinnym, w górnej części gładkie, przewężone. Trzony tralkowe, wydzielone u góry i u dołu kapturkami. Kapturki oraz jajowata tralka dekorowane ornamentem analogicznym do płaszcza stopy. Tuleje wazonowate, gładkie, wyposażone w oryginalne profitki. <p><strong>Maciej Nowakowski (1800-1858)</strong> nauki pobierał w Krakowie w warsztacie Antoniego Michniewskiego. Jego wyzwoliny czeladnicze miały miejsce w 1819 roku. W Warszawie, przy ulicy Trębackiej czynny od lat 30. XIX w. Jeden z najwybitniejszych złotników warszawskich pierwszej połowy XIX wieku, swoje wyroby reklamował jako „z ozdobami starożytnemi lub w nowym guście dłutowane (...) według podanych rysunków". Brał udział w wystawach rolno przemysłowych w 1841-1845 roku. Działalność zakończył 1856 roku.</p> <p>Swoje wyroby sygnował znakiem imiennym Nowakowski kursywą z dopiskiem w Warszawie oraz znakiem warsztatowym z wyobrażeniem figury czapli w owalu.<br /><br /></p> <p>Stan zachowania:<br />Dobry. Na stopach świeczników, na cokołach widoczne ślady napraw – wtórnych lutowań. Na powierzchni blachy srebrnej ślady korozji. <br /><br /></p> <p>Literatura:<br />R. Bobrow, <em>Warszawscy złotnicy, jubilerzy, grawerzy i kupcy wyrobów kruszcowych w XIX wieku</em>, Warszawa 2018, s. 205.<br />M. Gradowski, <em>Znaki na srebrze, Znaki miejskie i państwowe używane na terenie Polski w jej obecnych granicach,</em> Warszawa 2010, s. 290-299.<br />H. Lileyko, <em>Srebra warszawskie w zbiorach Muzeum Historycznego m.. st. Warszawy,</em> Warszawa 1979, s. 38, 66, 95.</p>
  6 800 PLN

  Zobacz stopkę