Boin-Taburet a Paris - Galeria Dawnych Sreber

POLITYKA COOKIES

Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookie. Przeczytaj więcej

Cart  

Brak produktów

Razem

Koszyk Realizuj zamówienie

akt. 1873 - 1900

Paryż

Biografia:

Boin Taburet należy do najważniejszych francuskich warsztatów złotniczych schyłku XIX wieku i jest wymieniany obok nazwisk twórców takich jak Odiot, Christofle, Puiforcat, Aucoc, Fannière czy Tetard. Manufaktura powstała w 1873 roku w wyniku spółki zawiązanej między złotnikiem i antykwariuszem Georges Boin’em i jublilerem Emile Taburet’em. Przypisuje się jej przywrócenie popularności stylu Ludwika XV we francuskim złotnictwie ok. 1880 roku.

Georges Boin urodził się w 1849 roku w rodzinie jubilerów i antykwariuszy. W latach 1847-1857 jego dziad i ojciec prowadzili słynny, ekskluzywny butik Escalier de Cristal (założony w 1804 roku przez wdowę Madame Marie Desarnaud, butik ten jako pierwszy oferował najwyższej jakości wyroby kryształowe oprawione w ramy ze złoconego brązu, w rękach różnych właścicieli funkcjonował do 1923 roku, od lat 60-tych XIX wieku specjalizował się w wyrobie mebli w stylach japońskim, noerokoko, także wykorzystujących elementy ze złoconego brązu). Wujowie Georges’a, Caillot i Peck byli jubilerami.

W wieku 24 lat, w 1873 roku Georges Boin dołączył do istniejącej od 1860 roku firmy swego teścia, jubilera Emile Taburet’a. Powstała marka Boin-Taburet oferowała wysokiej klasy srebra stołowe, biżuterię, a także meble cenionych ówczesnych ebenistów.

Wyroby złotnicze firmy od początku jej działalności formalnie inspirowane były wzorami XVIII-wiecznych francuskich mistrzów, złotnika Pierra Germain’a a, a także rysownika i projektanta Jules-Aurèle’a Meissonniera. Wiedzę o sztuce ubiegłego wieku Boin czerpał nie tylko w ramach nauki swego fachu, ale także dzięki pasji kolekcjonerskiej. W skład jego zbiorów wchodziły srebra oraz XVIII-wieczna biżuteria. Boin miał ponoć przyczynić się do zachowania wielu wzorów, uratowania ich przed przetopieniem, wtórnym wykorzystaniem kamieni i kruszcu. W 1892, w wyniku licytacji części tej kolekcji, kilka obiektów trafiło do zbiorów Muzeum Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu.

Już pierwszy udział firmy w Wystawie Światowej w Paryżu w 1878 roku przyniósł jej nagrodę, brązowy medal. Najwyższą nagrodę, złoty medal, Boin Taburet zdobyli w 1889 roku, prezentując srebra (serwis do herbaty, centre de table z kandelabrami) inspirowane twórczością Meissonnier’a oraz  terynę opartą na modelu Pierre’a Germain’a, wykonaną przy wykorzystaniu XVIII-wiecznych technik złotniczych.

Warsztat działał do 1900 roku, kiedy to Georges Boin wszedł w spółkę z innym złotnikiem, tworząc firmę Boin et Henry. 

Bibliografia:

Cartier-Stone, Isabelle, Emmanuel Redon Fine Art. Silver, Arts Decoratifs des XIX et XX siecles, Paris 2014, s. 54-57.
Flemming John, Hugh Honour, The Pengiun Dictionary of Decorative Arts, London 1977, s. 524-525.
Markezana, Y., Les poinçons français d or, d argent, de platine de 1275 à nos jours, Turyn 2005, s. 102.

 

 

Aktualnie brak prac tego złotnika w ofercie

Archiwalne prace złotnika

Zobacz stopkę